Pomysł na biznes - własna pralnia

Założenie własnej pralni to bardzo ciekawy pomysł na swój biznes. Będzie to przede wszystkim doskonała propozycja dla tych osób, które chcą zrobić coś innowacyjnego, coś nieszablonowego. Jest to to taki biznes, na który nie trzeba uzyskiwać żadnych zezwoleń, tak naprawdę nie trzeba również mieć żadnego specjalnego doświadczenia czy wiedzy na temat tej branży. Jednak oczywiście trzeba będzie posiadać jakieś odpowiednie rezerwy finansowe. No i oczywiście jakąś smykałkę do prowadzenia własnego biznesu. Jak to się robi? Rozpoczęcie własnego biznesu może przebiegać dwutorowo.

Możemy się samodzielnie zdecydować na zakup maszyn i potem trzeba wynająć jakiś lokal i rozpocząć niezależne działanie, w którym będziemy realizować swoje wizje związane z prowadzeniem działalności. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia i boimy się działać samodzielnie można się oczywiście zdecydować na działanie placówki franczyzowej. Niekiedy można także zdecydować się na połączenie dwóch pomysłów i działalność może być na początku prowadzona jako placówka franczyzobiorcy a po jakimś czasie można od takiej sieci i rozpocząć działalność na własny rachunek. Wtedy mamy już swoje doświadczenie, pomysły a poza tym mamy już pewną grupę klientów, którzy już znają naszą pralnię. Ile kapitału potrzeba na start? Wszystko będzie zależeć od tego jak bardzo dużą placówkę będziemy chcieli otworzyć oraz na jakich klientów się nastawiamy. Takie minimum, które trzeba mieć, by rozpocząć taką działalność to około 100 tysięcy złotych. Środki takie będą potrzebne, na adaptację lokalu a także na kupno odpowiednich maszyn.

Najdroższym urządzeniem będzie bez wątpienia agregat do prania chemicznego, który może kosztować od 30 tysięcy do nawet 100. Dużo zależy od tego czy będziemy chcieli kupić nowy czy używany sprzęt. Maszyna do prania wodnego to wydatek na poziomie od 15 do 50 tys. Generalnie zakup urządzeń używanych jest bardzo dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że nie będą to sprzęty bardzo stare i jednocześnie będzie w niezłym stanie technicznym. Poza tym trzeba decydować się na sprzęt dobrej marki, ponieważ niestety inny sprzęt może się często psuć i przez to będą generowane przestoje i straty finansowe. A to również sprawia, że klienci będą niezadowoleni. Kalkulacja Przygotowanie pomieszczeń oraz kupienie urządzeń do prania to dopiero początek. Jeśli chce się oszacować opłacalność biznesu trzeba się zastanowić nad tym jakie koszty stałe będzie trzeba ponosić regularnie w związku z tym biznesem.

​Około 65% kosztów prowadzenia pralni będą generować między innymi środki, które będą służyć do prania wstępnego oraz prania zasadniczego. Nie będzie się tutaj bardzo dużo zaoszczędzić na takich środkach. Taki wydatek można nieco obciąć, jeśli podpisze się jakoś stałą umowę z dostawcą takich środków na nasz kraj, wtedy będzie można ograniczać koszty. Dla średniej wielkości pralni trzeba się liczyć z tym, że stałe koszty będą na poziomie 2000 tysięcy złotych. Poza tym do tego trzeba także będzie doliczyć pensję dla pracownika i czynsz za wynajem. W przypadku lokalizacji w galerii handlowej ten czynsz będzie największy.

Niekiedy nawet za metr kwadratowy można tam płacić 100 Euro. Ale tam również największy będzie przepływ klientów. Jeśli uda się bardzo dobrze skalkulować działalność to można liczyć na 5 tysięcy złotych dochodu miesięcznie. Lokalizacja Robert Kiyosaki pisał, że przypadku nieruchomości są bardzo ważne trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Gdy chodzi o samą pralnię najlepiej sprawdzi się centrum handlowe a także duże nowoczesne osiedla. W obu przypadkach ważne będzie oczywiście to, by nasz biznes był rozreklamowany. Jeśli nie mamy lokalizacji w centrum handlowym to musimy pamiętać o parkingu dla klientów.

Autor